NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Zakładasz działalność gospodarczą? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego

Zakładasz działalność gospodarczą? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest czasochłonne, nie jest również trudne – wystarczy wypełnić dosłownie kilka dokumentów. Wypełniając rubryki, przyszły przedsiębiorca wskazuje m.in. miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Teraz inspektorzy urzędu skarbowego mają obowiązek sprawdzić, czy pod wskazanym w dokumentach adresie faktycznie przedsiębiorca będzie prowadzić działalność gospodarczą.

Dlaczego taka kontrola została wprowadzona? Czy przedsiębiorcy mają się czego obawiać? Jak wygląda kontrola? Jako właściciel firmy, z pewnością zadajesz sobie takie pytania. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.


Stresująca kontrola z urzędu skarbowego?

Słysząc o kontroli z urzędu skarbowego, przedsiębiorcy najczęściej są zdenerwowani. Wizyta inspektorów to dla wielu właścicieli firm powód do stresu, i to nawet wówczas, gdy w terminie odprowadzają podatki, a w dokumentach mają nienaganny porządek.

Wizyta inspektora mającego sprawdzić, czy przedsiębiorca pod podanym adresem faktycznie będzie prowadzić działalność gospodarcza ma być krótka, bo będzie się sprowadzać do zadania tylko tego jednego pytania. Pracownicy fiskusa nie będą nawet wchodzić do mieszkań – chodzi jedynie o uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy przedsiębiorca faktycznie będzie prowadzić działalność gospodarczą pod wskazanym w dokumencie adresem.


Po co urzędnicy będą sprawdzać adres prowadzenia działalności gospodarczej?

Dotychczas inspektorzy urzędu skarbowego co roku ujawniali liczne nadużycia związane z zakładaniem działalności gospodarczej na tzw. „słupy”. W większości przypadków chodziło o wyłudzenia podatku VAT. Aby uszczelnić obecny system podatkowy i wyeliminować właśnie takie nadużycia, w 2016 r. pojawił się pomysł, aby kontrolować, czy pod wskazanym w dokumentach rejestracyjnych adresem przedsiębiorca faktycznie prowadzi działalność gospodarczą.

Warto pamiętać, że – jako osoba zakładająca działalność gospodarczą – w dokumentach możesz podać jakikolwiek adres prowadzenia firmy. To kolejny powód, dla którego inspektorzy z urzędu skarbowego sprawdzają, czy pod wskazanym w dokumentach adresem faktycznie jest prowadzona działalność gospodarcza.


Gdy inspektor nie zastanie przedsiębiorcy, to…

…ten otrzymuje wezwanie do urzędu skarbowego. Podczas wizyty zostanie mu zadane to samo pytanie: czy pod wskazanym w dokumentach rejestracyjnych adresem faktycznie jest prowadzona działalność gospodarcza.

Jeżeli jako przedsiębiorca podasz adres prowadzenia działalności gospodarczej pod adresem, do którego nie masz prawa, to będziesz musiał przedstawić np. umowę najmu lokalu mieszkalnego lub gospodarczego. Prowadzisz działalność w mieszkaniu należącym do twoich bliskich? W takim razie będziesz musiał okazać umowę np. użyczenia lokalu. Ważne jest to, abyś mógł wykazać, że zakładając działalność gospodarczą pod wskazanym adresem, miałeś do tego prawo.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze

Wiesiek
2018-02-23, 22:40
Słaby artykuł niewiele wnoszacy, a mianowicie zadnych informacji o tym czy urzednicy maja prawo zadac i co jesli ktos prowadzi dzialalnosc gospodarcza tylko i wylacznie w terenie. Multum ludzi pracuje na samozatrudnieniu i wynajmujac mieszkanie podaje adres glowny wykonywanej dzialalnosci tylko i wylacznie, bo CEIDG musi byc cos wpisane. Podajce paragraf na podstawie, ktorego US tego zada!
Redakcja Praca-bierun.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

PRACA W MIASTACH
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018